SYKP Avrupa: Yeşil kapitalizm yok; İklimi değil, sistemi değiştirelim!

0
89

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu bir basın metni yayınlayarak 20 Eylül Küresel İklim Grevi’ne katılım ve destek çağrısında bulundu.

Açıklamada yeşil bir kapitalizmin olmayacağına dikkat çekilerek, iklim krizinden kurtulmanın yolunun kapitalizmden kurtulmak olduğuna dikkat çekildi.

SYKP Avrupa Koordinasyonu sermayenin kar hırsı dolayısıyla çevre krizinin bir varoluş sürecine döndüğüne işaret ederek 20 Eylül’de gerçekleşecek Küresel İklim Grevine katılım çağrısında bulundu.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa Koordinasyonun yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Yeşil kapitalizm yok; İklimi değil, sistemi değiştirelim!

Kapitalistlerin kar hırsı için doğayı ve metalaştırabildiği her şeyi sömürerek varlığı sürdürdüğü bir dönemde, çevre krizi artık bir varoluş krizine dönüşmüş durumdadır.

Kısa bir süre öncesine kadar “iklim değişikliği” olarak adlandırdığımız süreç, artık “iklim krizi”ne dönüştü. Kapitalizm, ihtiyaçlarını önceledikçe kriz de derinleşiyor.

İklim grevcilerinin verdiği bilgilere göre, yalnızca fosil yakıt yatırımlarından çıkan sermaye 11 trilyon dolara ulaşmış durumda. Kapitalizm, ayağımızın altındaki toprağı kazıp, geleceğimizi yakıp dumanını savururken fosil yakıt şirketlerine yığınla avanta sağlamaya devam ediyor.

Bir an önce gerekli önlemler alınmaz, iklim krizine karşı acil ve adil planlama yapılmazsa küresel ısınma geri döndürülemeyecek bir seviyeye ulaşacak.

23 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nde küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 santigrad derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren somut planlar açıklanacak. Ancak bu zirve öncesinde, dünyanın dört bir yanında çocuk ve genç aktivistlerin öncülüğünde başlayan iklim değişikliği karşıtı eylemlerin en globali 20 Eylül’de gerçekleşecek.

Bizler, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa Koordinasyonu olarak iklim grevinin sağlığımız ve geleceğimiz için bir görev olduğunu düşünüyor, “İklimi değil, sistemi değiştir” diyerek duyarlı tüm çevreleri iklim grevi etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz.

SYKP Avrupa Koordinasyonu

TEILEN