SYKP Avrupa: #MüftülükYasasınaİtirazımVar

0
1088

Haftalardır kadınlar sokaklarda. TBMM’de bugün ele alınacak olan “Müftülük Yasası” olarak bilinen “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na” kadın erkek eşitliğine temelden karşı çıktığı için itiraz ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsteseler de, istemeseler de bu yasa meclisten geçecek” demesinden sonra ismi çocuklara tecavüzle anılan Ensar Vakfı ve KADEM tasarıyı sahiplenen açıklamalar yaptı.

Bugün Meclis’te görüşülecek olan yasa tasarısına kadın örgütlerinin ve kadınların itiraz etmelerinin nedenleri ise şöyle:

Bu yasa geçerse kız çocukları erken yaşta evlendirilecek.

Kadınlar bilgileri olmadan, habersizce aileler ve erkekler tarafından evlendirilebilecek.

Doğan bebeklerin nüfus kayıtlarını sadece erkekler yapabilecek.

Müftülükte evlenen ile belediyede evlenen arasında toplumsal baskı nedeniyle kimlik ayrışması yaşanacak. İnançsal ayrımcılık artacak. Müftü nikahı ve belediye nikahı ikiliği toplumu bir de buradan kutuplaştırarak yeni ayrımcılıklara neden olacak.

Müftülerin nikah kıyması kadın erkek arasındaki eşitlikçi zemini ortadan kaldıracak. Eşitlik zemininin ortadan kalması çok daha fazla kadını, çok daha yüksek oranda erkek şiddetine maruz bırakacak, kadınların şimdiye dek mücadeleyle sahip oldukları haklarının da gasp edilmesine neden olacak.

Kadınların çalışma, mal mülk edinme hakkı, miras hakkı başta olmak üzere birçok hakları gasp edilecek.

Sosyal hizmetler Diyanet İşlerine devredilecek. Bu da çok kadınların evlere kapatılmasına neden olacak.

Bu yasa geçerse zamanla medeni kanun etkisizleştirilecek, dini kurallar medeni kanunun yerini alıp kanun olacak.

Bu yasa geçerse kadınların evlendirilmesi kolaylaştırılacak, boşanması zorlaştırılacak. Çocukluklarından itibaren evli olacak.

Bu nedenlerden dolayı kadınlar eşitlik ve özgürlük için ayakta. AKP ve onun cinsiyetçi saldırılarına karşı gün boyu sokakta ve sosyal medyada #MüftülükYasasınaİtirazımVar sloganıyla seslerini duyurmak için mücadele ediyorlar. İstanbul, Ankara, İzmir Kocaeli, Bodrum, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde nöbet eylemleri yapıyorlar.

“Müftülük Yasası” en fazla kadınların hayatını etkileyecek olsa da muhafazakarlaşan ve dini kurumlara devredilen toplumsal yaşam tüm toplumu ve erkekleri de doğrudan etkilemekte. Kadınların her türlü bedeli ödemeyi göze alarak önderliğini yaptığı İslamileşmeye, muhafazakarlaşmaya, erkek egemenliğinin güçlendirilmesine karşı mücadelesini SYKP Avrupa olarak kendi mücadelemiz olarak görerek sesimizi direnen kadınlara iletiyor, biz de #MüftülükYasasınaİtirazımVar diyoruz!

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Avrupa Koordinasyonu

 

TEILEN