SYKP Avrupa: Haydi Avrupa sandık başına!

0
970

 

Haydi Avrupa sandık başına!

“Hayır” kazanacak, Ülke ve gelecek kazanacak!

“Başkanlık/partili cumhurbaşkanlığı için referandum” oylaması için Avrupa’da 27 Mart’tan itibaren oy kullanmaya başlıyoruz.

Avrupa’da her sandığa gidişimizde biraz daha güçlü olarak oylarımızı “yeni yaşam” için kullandık. Ve bu oylarımız, “Avrupa oyları” ülkede her defasında seçimlerin sonucuna kritik etkilerde bulundu. 

Şimdi bunu bir kez daha gerçekleştirebiliriz.

Üstelik bu kez çok daha geniş bir kesimin referandumda “Hayır” oyu kullanmak için haklı gerekçeleri var.

  • Aleviler, kendilerini yok sayan, asimile etmek isteyen, Avrupa ülkelerinde dahi kazandıkları hakları vermekten imtina eden bu referanduma HAYIR diyor;
  • Kadınlar, her geçen gün daha da muhafazakârlaşan, kazanılmış hakların gasp edildiği, erkek egemen şiddet ve tahakkümün arttığı, kadının eve hapsedilmek istendiği bir Türkiye’ye HAYIR diyor;
  • Müslümanlar, yaşamın çeşitliliğini tekliğe sığdırmak isteyen zihniyete, cihatçı teröristle verilen desteğe, toplumda yaratılan kutuplaşmaya ve düşmanlaştırmalara, bu tablonun Avrupa’da kendilerine büyük sıkıntı olarak dönüşüne HAYIR diyor;
  • Rumlar, Ermeniler, Asuri-Süryaniler, Ezidiler 100 yıllık soykırım gerçeğinin bir kez daha görünmek istenmesine, yüzleşmeden kaçılmasına HAYIR diyor;
  • Yıllardır süren asimilasyon, imha ve inkarın sonucu olarak Avrupa’ya gelmek zorunda kalan Kürtler, kendilerine dayatılan katliamlara, teslim alma / diz çöktürme savaşına, eşitsizliğe ve yok sayılmaya HAYIR diyor;
  • Avrupa’da doğmuş ya da burada büyümüş gençler, köklerinin uzandığı coğrafyanın her geçen gün demokrasiden daha da uzaklaşmasına, Avrupa insanın gözünde “istenmez” hale getirilişine, alay ve lanetleme konusu yapılışına ve tarih kitaplarında okudukları Hitler, Mussolini faşizminin bir benzerinin inşa etmek istenişine HAYIR diyorlar;

Daha sayılabilecek pek çok ayrı ayrı “Hayır” gerekçesinin ötesinde bu “Hayır”ların buluştuğu ortak gerekçelerimiz de hiç az değil.

Hepimizin en büyük ortak kaygısı ülkede farklı toplum kesimlerinin birlikte yaşayabilecekleri bir anlayış yerine adım adım yükselen kutuplaşma, yarılma ve iç savaş atmosferinin geliştiriliyor oluşudur.

Tabi ki bu anlayış ülke sınırları içerinde kalmıyor ve komşu ülkelerle de iyi ilişkiler yerine savaş ve gerilim ortamının tırmanıyor oluşu da Avrupa’da hepimizi kaygılandıran gelişmelerdendir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Referandumda “Evet” çıkarmak için ülkeyi ve Avrupa devletleriyle ilişkileri bu kadar büyük bir gerginliğe sürüklemesi hepimizi ilgilendiriyor, kaygılandırıyor.

Diğer seçimlerde AKP’yi, MHP’yi destekleyen halklarımızı da bu durumu değerlendirmeye, meselenin dar bir “particilik”ten çok daha ötede olduğu fark ederek sandıkta HAYIR oyu kullanmaya çağırıyoruz.

Ülkede ve Avrupa’da el ele veren Hayır güçleri, Evetçilerin yapmaktan çekinmeyeceklerini adımız gibi bildiğimiz devlet gücü destekli hile, hurda, hırsızlık ve provokasyonları boşa düşürmek için her türlü hazırlığı yapmıştır. Avrupa’da kullanılan tek bir oy dahi zayi olmadan yerini bulacak, ülkenin faşizme doğru sürüklenişini durdurmak için oynaması gereken rolü oynayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalı ve mutlaka sandığa giderek HAYIR oyunu kullanmalıdır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) – Avrupa olarak sizleri, referandum için sayılı günlerin kaldığı önümüzdeki süreci Avrupa’da ve ülkede HAYIR oyunu arttırmak için en verimli şekilde kullanmaya çağırıyoruz. Avrupa’da yaşayan bizlerin görev sorumlulukları oy kullanılacak 27 Mart – 9 Nisan arasında bitmeyeceğini, referandum gününe dek nefes almadan HAYIR için çalışmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

16 Nisan akşamı açıklanacak HAYIRlı sonucu Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da meydanlarda karşılayacak, 15 Temmuz’da başlayan OHAL’li süreci 16 Nisan’dan 1 Mayıslara HAYIRlı bir sürece hep birlikte dönüştüreceğiz.

Referandum için kenetlenen ellerimiz demokratik bir anayasaya sahip eşit, özgür ve sosyal bir cumhuriyet kuruluncaya dek sürecektir.

HAYIR’ın kazanmaya çok yakın olduğuna inanın ve bunun ancak kararsızları, boş vermişleri, boykotçuları, tereddütlü Evetçileri de ikna edip, güçlü bir şekilde sandıklara giderek gerçekleşebileceğini unutmayınız!

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Avrupa Koordinasyonu

 

 

TEILEN